Festiwal ARTEfakty przewodnik

Informacje o trasie:

12 listopada 2016
Emilia Frydrych
180 min
1 km

Uwaga! Trasa ma charakter archiwalny i obrazuje atrakcje festiwalu Artefakty, który odbył się w dniach 9-11. września 2016. Spacer został stworzony, aby przybliżyć pradziejowe dziedzictwo Pruszkowa. Osoby, które po zapoznaniu się z tematyką spaceru zechcą poszerzyć swoją wiedzę o historii Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego zapraszamy do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Ścieżka jest wyjątkową propozycją dla uczestników festiwalu archeologicznego ARTEfakty, który organizuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Jednak punktami na trasie nie są jedynie atrakcje festiwalowe, licznie rozmieszczone w w przestrzeni miasta Pruszków, ale także miejsca, które na przełomie er stanowiły Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej” Europy. Mamy nadzieję, że trasa pt. „Poznaj pradziejowe dziedzictwo” rozbudzi autentyczne zainteresowanie przeszłością Pruszkowa, starożytną spuścizną Mazowsza oraz wyrobi w spacerowiczach nawyk uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.

Punkt A: Śniadanie archeologiczne

Wydarzenie zawiera się w festiwalowym bloku pt. „Animacje – MIASTOAkcje. Organizatorzy „Śniadań w parku” – jednego z cyklicznych wydarzeń w Pruszkowie skoncentrowali się na prezentacji wiedzy archeologicznej na temat kuchni: od produktów dostępnych już w starszej epoce kamienia – paleolicie, poprzez potrawy przyrządzane w młodszej epoce kamienia – neolicie oraz w epoce brązu i żelaza aż po specjały kuchni średniowiecznej. Wspólnemu gotowaniu oraz degustacji potraw na żarzącym się ogniu palenisk towarzyszy słuchanie opowieści i legend.

Punkt B: Bitwa „Barbarzyńców” z legionistami

Inscenizacja w obozowisku rekonstruktorów została połączona z prezentacją technik i sprawności bojowej. Najlepsze grupy rekonstrukcyjne zgromadziły się po to, aby możliwie jak najbardziej realistycznie przedstawić uczestnikom festiwalu ARTEfakty starożytne realia. Park Potulickich zasiedliły obozy Rzymian, Germanów, Celtów czy Greków.

Punkt C: Piecowisko ORNIOtrwałych

Piecowisko ORNIOtrwałych czyli Międzynarodowe Forum Hutniczo-Kowalskie.

Na ogromnym piecowisku zgromadzili się badacze, naukowcy oraz rekonstruktorzy procesu wytopu żelaza metodami pradziejowymi i historycznymi z Polski, Danii, Norwegii, USA oraz Kanady. Praca w tym eksperymentalnym forum to pokazy hutnictwa, ale i kowalstwa artystycznego.

Punkt D: ART-performance

ART-performance artystów Salonu Pruszkowskiego. Działania performatywne.

Punkt E: Obozowiska reKONSTRUKTORÓW

Park Potulickich został podzielony na obozowiska historyczne, w tym są: rzymski obóz militarny, obozowisko Germanów, obozowisko Celtów, Greków oraz obóz rzemieślniczo-edukacyjny.

Punkt F: ARTEfakt

ARTEfakt znaleziony w przestrzeni miasta.

Element drobnej architektury ekspozycyjnej mają zwrócić uwagę na to, że to pozostałości kultury materialnej stanowią źródło poznania przeszłości, w tym najstarszych dziejów dzisiejszego Pruszkowa. To tutaj uczestnicy pierwszego spaceru, tuż po opublikowaniu ścieżki byli świadkiem niezwykłego happeningu twórców teatralnych.

Punkt G: Muzeum Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Miejska instytucja kultury miast Pruszkowa, miejsce promowania i upowszechniania wiedzy archeologicznej, w którym prowadzi się badania i ochronę dziedzictwa pradziejowego na terenie zachodniego Mazowsza. Głównym zainteresowaniem placówki jest Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – jeden z największych ośrodków hutniczych doby starożytnej na terenach starożytnej Europy. Termin ten odnosi się do grupy 240 stanowisk archeologicznych zlokalizowanych na terenie 300 km2 na zachodnim Mazowszu. Zespół pracowników, ekspertów, archeologów oraz partnerów Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego doprowadziło do I edycji festiwalu ARTEfakty w 2016 roku – roku, w którym Pruszków obchodzi 100-lecie swojego istnienia. To właśnie setne urodziny Pruszkowa stały się pretekstem do ukazania całego spektrum historycznego i archeologicznego dziedzictwa regionu.

Ze względu na bardzo małą rozdzielczość ekranu urządzenia na którym przeglądasz stronę, komentarze zostały ukryte.

Dodaj komentarz

Wymagane pola to: Podpis oraz adres e-mail. Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany.